а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електризира

електризираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Наполни, полни со електрицитет.
Англиски: electrify Албански: elektrizoj
Примери:
Тој го електризира чешелот со триење од волнена крпа.
2. Изложи, изложува под дејство на електрицитет.
Англиски: electrify Албански: elektrizoj
Изведенки
електризирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи