а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електрана

мн. електрани
Вид збор: Именка, женски род
Објект каде што се произведува електрична енергија.
Англиски: electric power plant
Употреба: Технологија
Примери:
Атомска електрана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи