а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електорат

(едн.) електоратот
Вид збор: Именка, машки род
Составот на избирачкото тело, сите избирачи земени како целина.
Англиски: electorate
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи