а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елегичен

елегичниот
Вид збор: Придавка
Тажен, жалосен, болно чувствителен, наклонет кон тажно мечтаење.
Англиски: elegiac
Изведенки
елегичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи