а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елеганција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Отменост, префинетост, вкус во облекувањето и однесувањето, во движењето.
Англиски: elegance
FlexiMac
 менување на македонски глаголи