а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елегантен

елегантниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9579
Што се одликува со елеганција.
Англиски: elegant
Изведенки
1. елегантно прил.
Пример: Таа многу елегантно се облекува.
2. елегантност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК