а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елеватор

мн. елеватори
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид дигалка.
Англиски: elevator Албански: elevator
2. Механизам со подвижна лента или со систем од садови распоредени во вид на верига и служи за префрлање на растресит товар.
Англиски: conveyor belt Албански: shirit transporti
FlexiMac
 менување на македонски глаголи