а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елда

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Семе од фамилијата растенија поврзани со рабарбара со зрна што се користат за правење брашно или како сточна храна.
Латински: Fagopyrum esculentum Англиски: buckwheat
Употреба: Ботаника
Примери:
безглутенско брашно од елда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи