а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ела

елате
Вид збор: Извик
Служи за повикување: Дојди, дојдете!
Англиски: come
Примери:
Слушај, ела поваму!
Елате да видите!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи