а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ела

Види и: елка (ж.)
мн. ели
Вид збор: Именка, женски род
Зимзелено иглолисно дрво што расте по планини, често се сади по паркови, дворови итн.
Латински: Abies alba Англиски: fir Албански: bredh
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи