а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елан

(едн.) еланот
Вид збор: Именка, машки род
полет, занес
Англиски: verve
Примери:
Работен елан.
Културен елан.
Борбен елан.
Творечки елан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи