а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ек

Види и: екот (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Звук што се слуша, што се шири.
Англиски: echo
Употреба: Физика
Примери:
бучен ек, далечен ек
Грозјебрањето беше во ек.
Во ек на работата.
Изрази
Во ек, во екот - за нешто што е во тек, во процес на одвивање, на извршување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи