а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екумена

мн. екумени
Вид збор: Именка, женски род
Христијанска заедница во еден простор или во целиот свет.
Англиски: ecumenical movement
Употреба: Религија
Примери:
Одредени примери во христијанската екумена имаат ефекти над разумните очекувања.
состојбите во православната екумена
Што се однесува до екумените, Бенедикт XVI не е за натамошно приближување кон протестантите, но е за поинтензивно приближување со православната црква.
Изведенки
екуменски прид.
екуменскиот
Пример: екуменски собор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи