а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ексцес

мн. ексцеси
Вид збор: Именка, машки род
Истап, престап, отстапување од вообичаените норми на однесување.
Англиски: excess
Примери:
Танчерките во еден момент се симнаа од сцената и играа сензуално со Мајли, а потоа 21-годишната кралица на ексцесот, една од нив сочно ја бакна.
Низ есеите ја следиме најновата филмска продукција, ексцесот на потрошувачкото општество и одново актуализираниот феномен на Франц Кафка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи