а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстровертиран

екстровертираниот
Вид збор: Придавка
Ориентиран кон надвор; лесно прифаќа туѓи влијанија.
Англиски: extroverted
Примери:
Тој е екстровертиран, обожава внимание, дури ужива и во негативен публицитет.
Чесите не се екстровертиран народ и тешко склучуваат контакти со нови луѓе.
Изведенки
екстровертираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи