а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстровертен

екстровертниот
Вид збор: Придавка
Што е насочен кон надворешниот свет, шта сака и бара друштво.
Англиски: extroverted
Изведенки
есктровертност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи