а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстремитет

мн. екстремитети
Вид збор: Именка, машки род
Краен дел од телото.
Англиски: extremities Албански: ekstremitet
Употреба: Анатомија
Примери:
Тешка повреда на долните екстремитети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи