а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстремист

мн. екстремисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14058
Тој што е екстремен, што изразува екстремни ставови.
Англиски: extremist
Употреба: Политика
Примери:
Религиозен екстремист.
Изведенки
екстремистички прид.
екстремистичкиот
Пример: екстремистички групи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК