а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстремизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37397
Претераност, непопустливост, непомирливост во постапките и во однесувањето (главно во политиката).
Англиски: extremism
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК