а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстра

Вид збор: Придавка
Што е со највисок квалитет.
Англиски: extra
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Екстра производ.
Екстра класа.
Изведенки
екстра прил.
одлично, извонредно
Пример: Вчера бевме на село и екстра си поминавме.