а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстра-профит

мн. екстра-профити
Вид збор: Именка, машки род
Повеќе од вообичаен профит, дополнителен профит.
Англиски: extra profit
Употреба: Економија
Примери:
Тие трупаат и милиони од субвенции и екстра-профити поради привилегираната монополска позиција.
Изведенки
екстра-добивка ж.
мн. екстра-добивки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи