а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстрактивен

екстрактивниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на екстракт, што дава екстракт.
Примери:
Вина богати со екстрактивни материи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи