а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстрадиција

(едн.) екстрадицијата
Вид збор: Именка, женски род
Правна постапка во која обвинет или осуден човек од една држава и со престој во друга држава и се предава на првата држава за да биде суден или да ја издржи казната.
Англиски: extradition
Употреба: Правда
Изведенки
екстрадициски прид.
екстрадицискиот
Пример: екстрадициски затвор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи