а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстравагантен

екстравагантниот
Вид збор: Придавка
Необичен, чуден, настран, што се облекува невообичаено, надвор од општоприфатените норми.
Англиски: extravagant
Изведенки
1. екстравагантно прил.
Пример: Тие се однесуваат екстравагантно.
2. екстравагантност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи