а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстерминација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
истребување, искоренување
Англиски: extermination
Примери:
екстерминација на туберкулозата
темелна екстерминација
Изведенки
екстерминатор м.
мн. екстерминатори
FlexiMac
 менување на македонски глаголи