а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстериторијален

екстериторијалниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на територија која се иззема од законите на земјата во која се наоѓа бидејќи е на располагање на дипломатско претставништво на друга земја.
Англиски: extraterritorial
Употреба: Дипломатија
Изведенки
екстериторијлност ж.
Право на дипломатските претставници во некоја земја да се потчинуваат само на законите на својата земја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи