а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстерен

екстерни
Вид збор: Придавка
Надворешен, што доаѓа однадвор, од друга средина, странски, туѓ.
Англиски: external
Примери:
Екстерни влијанија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи