а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експрес

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Дејство, процес или нешто слично што се одвива, извршува или случува мошне брзо, итно, во најкраток можен рок.
Англиски: express Албански: ekspres
2. Воз или друго превозно средство со кое се патува на поголемо растојание од првата до последната станица без задржување во ниедна или само во некои поважни станици.
Англиски: express Албански: ekspres
3. Поштенска пратка (писмо, телеграма, пакет) со најбрз начин на испраќање и доставување до целта.
Англиски: express Албански: ekspres
FlexiMac
 менување на македонски глаголи