а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експресија

мн. експресии
Вид збор: Именка, женски род
Израз, изразност, силно изразување на чувства.
Англиски: expression
Примери:
Поетска експресија.
Јазична експресија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи