а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експресионизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Правец во уметноста од почетокот на 20 век кој го нагласува изразувањето на субјективните чувства и расположенија.
Англиски: expressionism Албански: ekspresionizëm
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи