а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експресен

експресни
Вид збор: Придавка
Што има својство на многу брзо одвивање, извршување, движење, подготвување итн.
Англиски: express
Примери:
експресен воз
експресна пошта
Изведенки
експресно прил.
Пример: Писмото го доставија експресно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи