а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експорт

(едн.) експортот
Вид збор: Именка, машки род
1. Извезување на стока и услуги во странство.
Англиски: export Албански: eksport
Употреба: Економија
2. Количество и вредност на извезеното.
Албански: eksport
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК