а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експонира

експонираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Изложи, изложува, прикаже, прикажува, истакне, истакнува некого или нешто.
Англиски: expose Албански: shfaq, eksponoj
2. Покажува, пројавува, манифестира нешто.
Англиски: show Албански: tregoj, shfaq, eksponoj
3. Изложува филм или фотографска плоча на дејство на светлината.
Англиски: expose Албански: vë në dukje, ekspozoj
4. (се експонира) Се пројави, се пројавува, се истакне, се истакнува.
Англиски: expose Албански: eksponohet
Изведенки
експонирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи