а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експонираност

(едн.) експонираноста
Вид збор: Именка, женски род
Својство на тоа што е експонирано, изложеност, истакнување во јавноста.
Примери:
Колку е поголема и почеста експонираноста на политичарите и носителите на јавните функции во јавниот живот, толку е поголем и интересот на новинарите и граѓаните за нивната приватност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи