а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експонент

мн. експоненти
Вид збор: Именка, машки род
1. Излагач, лице што излага некој предмет, експонат.
Англиски: exhibitor Албански: ekspozues
2. Доверлив човек што работи за некој друг, изразувајќи ги и застапувајќи ги неговите интереси, обично во негативна смисла.
Англиски: exponent Албански: shpjegues
3. Показател, број што покажува колку пати еден број треба да се помножи со самиот себе.
Англиски: exponent Албански: eksponent
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи