а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експонат

мн. експонати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7037
Предмет што се изложува пред публика на некоја изложба, саем, во музеј или во излог на продавница; изложен предмет.
Англиски: showpiece
Примери:
Археолошки експонат.
Музејски експонат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК