а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експозитура

мн. експозитури
Вид збор: Именка, женски род
Оддел, клон, филијала на некоја фирма.
Англиски: branch office Албански: ekspoziturë, përfaqësi
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи