а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експозе

мн. експозеа
Вид збор: Именка, среден род
Кратко, обично усно излагање, извештај за определена проблематика.
Англиски: exposé Француски: exposé
FlexiMac
 менување на македонски глаголи