а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експлодира

експлодираат; експлодирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 5509
1. Избувне, избувнува со силен звук и со распрскување на парчиња.
Англиски: explode Албански: eksplodoj
Примери:
Експлодира бомба.
2. Избувне, избувнува, од мирна состојба наеднаш премине, преминува во гласно изразување на силна вознемиреност, возбуда, гнев и сл.
Англиски: explode Албански: eksplodoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Наеднаш иследникот експлодира.