а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експлоатира

експлоатираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Искористува, присвојува плодови на туѓ труд.
Англиски: exploit Албански: eksploatoj
2. Искористува природни богатства или некакви достигнувања во науката, културата итн.
Англиски: exploit Албански: eksploatoj
Изведенки
експлоатирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи