а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експлоатација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10063
1. Искористување на луѓето, на нивниот труд.
Англиски: exploitation Албански: eksploatim
2. Искористување на природните богатства.
Англиски: exploitation Албански: eksploatim
Примери:
Експлоатација на рудните богатства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК