а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експлицитен

експлицитни
Вид збор: Придавка
јасен, изразит, разбирлив, протолкуван
Англиски: explicit
Изведенки
1. експлицитно прил.
апла
Пример: Тој експлицитно се изјасни за реформи.
2. експлицитност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи