а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експерт

мн. експерти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3359
Специјалист што дава заклучок, оцена или стручно мислење за определена проблематика или прашање од областа за која е компетентен.
Англиски: expert Албански: ekspert
Изведенки
експертски прид.
експертскиот
Пример: Експертски тим.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК