а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експертиза

мн. експертизи
Вид збор: Именка, женски род
1. Стручно разгледување на некој проблем од експерт со цел да се дојде до соодветен компетентен заклучок.
Англиски: expertise Албански: ekspertizë
2. Стручна, експертска проценка на вредноста, потеклото или староста на некое уметничко дело.
Англиски: expertise Албански: ekspertizë
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи