а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експериментален

експерименталниот
Вид збор: Придавка
Што има особини, што се засновува на експеримент.
Англиски: experimental
Примери:
Експериментален зафат.
Експериментален опис.
Експериментален фактор.
Експериментална паралелка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи