а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експедиција

мн. експедиции
Вид збор: Именка, женски род
1. Служба, оддел за испраќање пратки.
Англиски: forwarding Албански: ekspeditë
2. Процес на испраќање пратки.
Англиски: forwarding Албански: ekspedim
3. Патување на група лица со специјална научно-истражувачка, воена или друга задача.
Англиски: expedition Албански: ekspeditë
4. Лица учесници во такво патување.
Англиски: expedition Албански: ekspeditë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи