а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експедитивен

експедитивниот
Вид збор: Придавка
Брз, исполнителен во вршењето на работите.
Англиски: expedient
Примери:
експедитивни и потенцијални придобивки
Делегатите беа експедитивни.
Изведенки
1. експедитивно прил.
Пример: Експедитивно ја заврши работата.
2. експедитивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи