а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експанзивен

мн. експанзивни
Вид збор: Придавка
Што се шири, што се распространува, што освојува.
Англиски: expansive
Примери:
експанзивни трошоци
Изведенки
експанзивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи