а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ексик

Вид збор: Придавка
Што е нецелосно, фалично.
Англиски: faulty Турски: eksik
Употреба: Архаизам , Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Ексик и пари, ексик и се.
Изрази
Ексик да биде (да се стори) - да го нема.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи