а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екселенција

мн. екселенции
Вид збор: Именка, женски род
Превозвишеност, пресветлост; титулирање, обраќање кон висок дипломатски, државен или црковен претставник.
Англиски: Excellency
Употреба: Дипломатија
Примери:
Примете уште еднаш, Ваша екселенцијо, изрази на нашата длабока почит и уважение.
Ваша екселенцијо, со особено внимание ги следам вестите за големите поплави предизвикани од временските неприлики кои ја погодија Вашата земја, кои предизвикаа и загуба на човечки животи и големи материјални штети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи